جزییات خبر

سه شنبه / ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۰
سرویس : حمایت
کد خبر : ۱۷۳۷۴۸
گزارشگر : ۵
رئیس کمیته امداد اعلام کرد:

اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار برای توزیع بسته‌های بهداشتی میان مددجویان/ درآمد طرح‌های اشتغال مددجویان به 8300 میلیارد تومان رسید

(سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸) ۱۳:۰۰

رئیس کمیته امداد از اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار برای توزیع بسته‌های بهداشتی مقابله با کرونا میان مددجویان خبر داد و گفت: سازمان بیمه سلامت تمام هزینه‌های درمان کرونا برای مددجویان کمیته امداد را تقبل کرده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری با تشریح عملکرد کمیته امداد در سال 98 افزود: تا پایان بهمن‌ماه امسال حدود 151 هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شد که در صورت تحقق اعتبارات لازم از سوی بانک‌های عامل، تعداد مشاغل ایجاد شده برای خانواده‌های تحت حمایت تا پایان سال به 170 هزار شغل می‌رسد.


                                                                                        درآمد طرح‌های اشتغال تحت نظارت مددجویان به 8325 میلیارد تومان

وی میانگین اعتبارات تخصیص یافته برای ایجاد هر فرصت شغلی را 33 میلیون تومان اعلام کرد و ادامه داد: امسال چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی به خانواده‌های تحت حمایت پرداخت شد و این در حالی است که درآمد کل طرح‌های اشتغال جاری تحت نظارت کمیته امداد 8325 میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر امسال درآمد طرح‌های اشتغال برای مددجویان به بیش از 2 برابر اعتبارات تخصیص یافته رسیده است.

رئیس کمیته امداد به تاسیس صندوق ضمانت تسهیلات اشتغال مددجویان در کمیته امداد اشاره کرد و گفت: حساب ضمانت مددجویان با 35 میلیارد تومان اعتبار در صندوق امداد ولایت تشکیل شده که می‌تواند تا ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار را ضمانت کند.

بختیاری خاطرنشان کرد: مراکز نیکوکاری کارآفرینی برای مددجویان با حمایت کمیته امداد در حال تشکیل است و نخستین مرکز نیکوکاری کارآفرینی کشور در پارک علم و فناوری قزوین راه‌اندازی شده و در ادامه، در تمام پارک‌های علم و فناوری کشور، مراکز نیکوکاری کارآفرینی ایجاد می‌شود.

                                                                                           واگذاری امور مددکاری زنان سرپرست خانوار به ادارات بانوان کمیته امداد

وی از ارائه بیش از 42 هزار کمک هزینه ازدواج به زوج‌های جوان تحت حمایت در 11 ماهه سال جاری خبر داد و تاکید کرد: این کمک‌ها به ارزش بیش از 1300 میلیارد ریال ارائه شده است که با تخصیص اعتبار لازم، صف جهیزیه در کمیته امداد تا پایان سال صفر خواهد شد.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه 70 درصد خانوارهای تحت حمایت را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: واگذاری امور مددکاری زنان سرپرست خانوار به ادارات بانوان کمیته امداد در چند استان آغاز شده است.
 
وی به حمایت تحصیلی کمیته امداد از 389 هزار نفر از دانش‌آموزان نیازمند کشور در سال 98 پرداخت و گفت: بیش از 57 هزار نفر از دانشجویان کشور از حمایت‌های تحصیلی کمیته امداد شامل کمک هزینه لوازم التحریر، ایاب و ذهاب، کتب درسی، وام دانشجویی، کمک هزینه ازدواج و سایر کمک‌های لازم برخوردار هستند.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اعزام بیش از 178 هزار نفر از مددجویان به سفرهای زیارتی در قالب طرح شوق زیارت، افزود: این تعداد از مددجویان، از ابتدای سال 98 تا پایان بهمن‌ماه به سفرهای زیارتی قم، مشهد مقدس و عتبات عالیات اعزام شده‌اند که پس از اعلام همه‌گیری ویروس کرونا، اعزام سفرهای زیارتی مددجویان متوقف شده است.

بختیاری ضمن تقدیر و تشکر از مردم نیکوکار ایران اسلامی برای مشارکت در طرح‌های کمیته امداد و کمک به محرومان، خاطرنشان کرد: در 11 ماهه امسال حدود 315 میلیارد تومان صدقات نقدی شهروندان به کمیته امداد ارائه شده و 39 میلیارد تومان نیز از طریق مراکز نیکوکاری جمع‌آوری شده است.

وی با بیان اینکه سه هزار مرکز نیکوکاری در سطح کشور فعال شده است، ادامه داد: مراکز نیکوکاری تخصصی در اصناف مختلف همچون رسانه‌ها، نیروهای نظامی و مراکز صنعتی تشکیل شده که در این رابطه چشم‌انداز کمیته امداد برای مردمی شدن فعالیت‌ها، ایجاد هشت هزار مرکز نیکوکاری است تا این مراکز با شناسایی نیازمندان در سطح محلات، پیش از وقوع آسیب، به احتیاجات آنان رسیدگی کنند.

رئیس کمیته امداد به ساماندهی و جمع‌آوری صندوق‌های صدقات بزرگ از سطح معابر اشاره کرد و افزود: با توجه به آسیب‌زایی احتمالی این صندوق‌ها، از سال 96 تاکنون حدود 108 هزار صندوق صدقات معابر که در مکان‌های نامناسب قرار داشت، جمع‌آوری شده که 35 هزار مورد آن در سال جاری انجام شده است و در حال حاضر 184 هزار صندوق صدقات بزرگ در معابر سطح کشور وجود دارد.

بختیاری گفت: درحال حاضر تعداد 127 هزار نفر از ایتام و 165 هزار نفر از فرزندان محسنین، تحت حمایت تعداد 842 هزار نفر از حامیان هستند که سرانه دریافت ماهیانه ایتام 138 هزار تومان و سرانه دریافتی ماهیانه فرزندان محسنین 140 هزار تومان است.

رئیس کمیته امداد به میزان زکات پرداختی توسط مردم اشاره کرد و گفت: امسال تاکنون 595 میلیارد تومان زکات در کشور پرداخت شده است، که از این میزان 191 میلیارد تومان زکات فطریه، 183 میلیارد تومان زکات مال (واجب) و 221 میلیارد تومان زکات مال (مستحب) بوده است. و در مجموع در بخش زکات شاهد رشد 31 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم.

                                                                                            تشریح روش‌های غیر حضوری مشارکت شهروندان در جشن نیکوکاری

رئیس کمیته امداد به شعار جشن نیکوکاری امسال با عنوان «عید را به خانه‌هایشان ببریم» اشاره و خاطرنشان کرد: برای ارائه کمک‌ها به صورت صدقه پیامکی، ارسال عدد 1 به سرشماره 8877 در نظر گرفته شده و همچنین شماره‌گیری کد دستوری #1*8877* از طریق تلفن همراه، و سایت کمیته امداد به آدرس www.emdad.ir در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین شماره کارت 6037997900001000 ، شماره حساب 3333 نزد بانک ملی، اپلیکیشن «سکه» و شماره ملی نیکوکاری از طریق شماره‌گیری 096887 برای جذب کمک‌های خیران پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه یکی از ابعاد توانمندسازی مددجویان، تأمین مسکن مناسب برای آنها با اولویت زنان سرپرست خانوار و ایتام است، بیان کرد: کمیته امداد تلاش می‌کند از همه ظرفیت‌ها چه به لحاظ مالی، اجرایی و فنی استفاده کند و توسعه‌یافتگی خدمت مسکن را در اکثر شهرها و روستاهایی که مددجویان هستند پیش ببرد؛ در همین راستا احداث 17 هزار واحد مسکونی با همکاری با سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شده که شامل 16 هزار واحد در استان های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان است و هزار واحد مختص ایتام در استان های مشمول است.

بختیاری با اشاره به وقوع زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی، اضافه کرد: تامین اعتبار لازم برای مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی انجام شده و برای هر واحد مسکن مددجویی 40 میلیون تومان وام بازسازی، 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و 15 تومان وام معیشتی تعلق گرفته و طی توافق با بنیاد مسکن، 5 میلیون تومان کمک بلاعوض نیز از سوی این نهاد به مددجویان پرداخت می‌شود.
 
وی صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت را به عنوان بازوی کمیته امداد در اجرای طرح‌های حمایتی و عمرانی عنوان کرد و گفت: اعتبار مصوب برای پرداخت تسهیلات توسط این صندوق در سال 98  مبلغ 2 هزار میلیارد تومان بوده است که براساس عملکرد تسهیلات پرداختی تا تاریخ پایان بهمن‌ماه، مبلغ 2106 میلیارد تومان از محل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت  و 903 میلیارد تومان از محل بانک های قرض الحسنه به نیازمندان پرداخت شده است.

بختیاری از افزایش اعتبارات این صندوق به سه هزار میلیارد تومان در سال آینده خبر داد و افزود: صندوق قرض‌الحسنه واقعی هیچگونه سود و کارمزدی از تسهیلات کارگشایی نیازمندان دریافت نمی‌کند و برای دیگر وام‌ها نیز تنها 3 درصد کارمزد در ابتدای پرداخت کسر می‌شود.

                                                                                                    راه‌اندازی 337 میز خدمت برای معاضدت حقوقی مددجویان

وی با بیان اینکه 30 هزار خدمت حقوقی به مددجویان کمیته امداد در نیمه نخست سال جاری ارائه شد، تاکید کرد: 337 میز خدمت برای معاضدت حقوقی مددجویان، در ادارات کمیته امداد سراسر کشور راه‌اندازی شده است و 15 هزار 500 مددجو در شش ماهه اول سال 98 از آموزش‌ها و مشاوره‌های حقوقی برخوردار شدند.

رئیس کمیته امداد با اشاره به همکاری 906 وکیل برای معاضدت حقوقی مددجویان در سال گذشته گفت: این تعداد در سال جاری حدود 10 درصد افزایش داشته و به همکاری هزار وکیل داوطلب رسیده است.

بختیاری به همکاری 140 گروه جهادی در قالب 9514 نفر از جهادگران اشاره کرد و افزود: احداث و تکمیل 48 باب منزل مسکونی مددجویی، توزیع 6904 سبد کالا و بسته های غذایی، ویزیت و درمان پزشکی و دندان‌پزشکی، ارائه جهیزیه و ... از دیگر خدمات گروه‌های جهادی برای مددجویان است.

                                                                           اختصاص 30 میلیارد تومان اعتبار برای توزیع بسته‌های بهداشتی میان مددجویان

رئیس کمیته امداد به تدابیر اتخاذ شده در این نهاد برای مقابله با شیوع ویروش کرونا اشاره کرد و گفت: برای موفقیت در این مبارزه سخت، همه باید تابع سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا باشیم.

وی از کمک بنیاد مستضعفان برای تامین بسته‌های بهداشتی برای مددجویان امداد خبر داد و تاکید کرد: 30 میلیارد تومان اعتبار از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار کمیته امداد قرار گرفته تا بسته‌های بهداشتی با اولویت خانواده‌های سالمندان و بیماران صعب‌العلاج، در اختیار مددجویان قرار بگیرد.

رئیس کمیته امداد اضافه کرد:‌ سازمان بیمه سلامت نیز تمام هزینه درمان کرونا را برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تقبل کرده است.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۱,۴۶۵
(سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸) ۱۳:۰۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید