جزییات خبر

یکشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۵
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۷۳۷۱۱
گزارشگر : ۵
رئیس کمیته امداد اعلام کرد؛

تشریح روش‌های مشارکت مردم در جشن نیکوکاری/ تشکیل ستاد مبارزه با ویروس کرونا در کمیته امداد

(یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸) ۱۱:۱۵

رئیس کمیته امداد با تشریح روش‌های مشارکت مردم در جشن نیکوکاری گفت: علاوه بر 10 هزار پایگاه در سراسر کشور، سامانه پیامکی، کد دستوری، شماره حساب و کارت امداد، اپلیکیشن «سکه» و شماره ملی نیکوکاری به منظور جذب کمک‌های مردم نیکوکار پیش‌بینی شده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمرتضی بختیاری که به مناسبت 14 اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و روز احسان و نیکوکاری در برنامه تلویزیونی «روی خط خبر» حاضر شده بود، به برگزاری جشن نیکوکاری در سراسر کشور از 10 تا 16 اسفندماه اشاره کرد و افزود: 10 هزار پایگاه کمیته امداد در کنار دفاتر این نهاد در سراسر کشور آماده جمع‌آوری کمک‌های نقدی و کالایی مردم نیکوکار برای نیازمندان هستند.

وی با تشریح روش‌های غیر حضوری برای ارائه کمک‌های شهروندان به مردم نیازمند، ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و توصیه‌های وزارت بهداشت، از مردم نیک‌اندیش ایران اسلامی می‌خواهیم برای ارائه کمک‌های خود تا حد امکان از روش‌های غیر حضوری همانند سامانه پیامکی، کد دستوری و سایت کمیته امداد استفاده کنند.

اعلام روش‌های غیرحضوری برای مشارکت شهروندان در جشن نیکوکاری

رئیس کمیته امداد به شعار جشن نیکوکاری امسال با عنوان «عید را به خانه‌هایشان ببریم» اشاره و خاطرنشان کرد: برای ارائه کمک‌ها به صورت پیامکی، ارسال عدد 1 به سرشماره 8877 در نظر گرفته شده و همچنین شماره‌گیری کد دستوری #1*8877* از طریق تلفن همراه، و سایت کمیته امداد به آدرس www.emdad.ir در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین شماره کارت 6037997900001000 ، شماره حساب 3333 نزد بانک ملی، اپلیکیشن «سکه» و شماره ملی نیکوکاری از طریق شماره‌گیری 096887 برای جذب کمک‌های خیران پیش‌بینی شده است.

بختیاری با بیان اینکه سال گذشته بیش از 300 میلیارد تومان کمک مردمی برای مدجویان و محرومان در جشن نیکوکاری جمع‌آوری شد، اضافه کرد: امسال نیز توصیه ما به شهروندان برای سهولت کار و رعایت موازین بهداشتی، ارائه کمک‌های نقدی است و در صورت تمایل به کمک کالایی، لوازمی در اختیار این نهاد قرار گیرد که امکان ضدعفونی کردن آنها پیش از تحویل به نیازمندان وجود داشته داشته باشد.

وی اظهار کرد: امسال به دلیل تعطیلی مدارس و ضوابط وزارت بهداشت، برگزاری مراسم زنگ نیکوکاری لغو شده و همچنین ارائه صندوق‌های صدقات درب منازل شهروندان، متوقف شده است.

تشکیل ستاد مبارزه با ویروس کرونا در کمیته امداد

رئیس کمیته امداد به برنامه‌های این نهاد برای تامین سلامت مددجویان در مقابل ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: اطلاع‌رسانی و انتقال پیام‌های بهداشتی به مددجویان آغاز شده و همچنین توافقاتی با بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت بهداشت برای حمایت از مددجویان در این زمینه انجام شده است.

بختیاری از تشکیل ستاد مبارزه با بیماری کرونا در ستاد کمیته امداد و ادارات کل استانی این نهاد خبر داد و گفت: بیش از 75 هزار بیمار صعب‌العلاج، یک میلیون و 800 هزار سالمند و یک میلیون و 200 هزار خانوار با سرپرست زن تحت حمایت کمیته امداد هستند و امیدواریم با رعایت همه جوانب احتیاط و حمایت از مددجویان، از این آزمون سخت سربلند بیرون بیاییم و سلامت ولی‌نعمتان خود را تامین کنیم.

وی با یادآوری اینکه کمیته امداد یادگار ماندگار امام راحل و از نخستین نهادهای تاسیس شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، افزود: این نهاد در طول 41 سال گذشته خدمات گسترده‌ای به محرومان و نیازمندان جامعه ارائه داده و امروز حدود 2 میلیون و 200 هزار خانوار از حمایت‌های کمیته امداد در حوزه‌های مختلف همچون مسکن، اشتغال، بهداشت و درمان و ... برخوردار هستند.

وی توانمندسازی مددجویان را مهمترین ماموریت کمیته امداد عنوان کرد و ادامه داد: معتقدیم توانمندسازی یک مقوله چند بعدی است که برای تحقق آن باید به حوزه‌های تامین مسکن، ایجاد اشتغال و زمینه‌سازی فرهنگی برای خانواده‌های تحت حمایت توجه شود.

ایجاد 151 هزار فرصت شغلی برای مدجویان تا پایان بهمن‌ماه

رئیس کمیته امداد گفت: معاونت اشتغال و خودکفایی در کمیته امداد از سال 1374 به صورت تخصصی شکل گرفته و در همین مدت 700 هزار خانوار از طریق ایجاد اشتغال به خودکفایی رسیده و از حمایت امداد خارج شدند که بی‌نیاز شدن آنان از مستمری ماهانه، بیش از 2100 میلیادر تومان صرفه‌جویی در بیت‌المال را در پی داشته است.

بختیاری خاطرنشان کرد: براساس ماده 83 برنامه پنج ساله ششم کشور، کمیته امداد موظف است در طول اجرای برنامه، سالانه 70 هزار شغل برای مددجویان ایجاد کند که در سال 96 به عنوان سال نخست برنامه، تعداد 170 هزار شغل برای خانواده‌های تحت حمایت ایجاد شد.

وی تاکید کرد: همچنین سال گذشته 148 هزار شغل برای مددجویان ایجاد شد که این مساله مورد تشویق شورای اشتغال کشور قرار گرفت. امسال نیز تا پایان بهمن‌ماه 151 هزار و 400 فرصت شغلی ایجاد شده که اگر طرح‌های باقی مانده در شبکه بانکی به نتیجه برسد، مشاغل ایجاد شده به بالای 170 هزار خواهد رسید.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه برای ایجاد این تعداد شغل در سال جاری چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده است، افزود: تسهیلات اشتغال در قالب تبصره 16 امسال 3500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود و همچنین از محل صندوق توسعه ملی حدود 2 هزار میلیارد در اختیار کمیته امداد قرار گرفت و رقمی نیز از منابع صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت در حوزه اشتغال تخصیص یافت.

 سپرده‌گذاری 250 هزار خیر در صندوق امداد ولایت برای ارائه تسهیلات به نیازمندان

بختیاری به نامگذاری روز 14 اسفند به عنوان روز ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه در تقویم رسمی کشور از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت مطابق ضوابط بانک مرکزی تاسیس شده و در حال حاضر با 32 شعبه در سراسر کشور در حال فعالیت است.

رئیس کمیته امداد با تاکید بر اینکه وام‌های پرداختی توسط صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت بدون حتی یک ریال کارمزد پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: این صندوق در سرفصل‌های اشتغال، مسکن، کارگشایی و ... به مددجویان و نیازمندان تسخیلات پرداخت می‌کند و برای وام‌های بیش از پنج میلیون تومان تنها 3 درصد کارمز برای یکبار کسر می‌شود.

وی به سپرده‌گذاری 250 هزار خیر در صندوق امداد ولایت برای ارائه تسهیلات به نیازمندان اشاره کرد و گفت: صندوق امداد ولایت مجاز به فعالیت تجاری و بنگاه داری نیست و تمام مبالغ سپرده شده را به صورت وام به نیازمندان برمی‌گرداند.

رئیس کمیته امداد به تشریح اقدامت این نهاد در اجرای طرح اکرام ایتام و محسنین پرداخت و تاکید کرد: حدود 145 هزار نفر از ایتام در کشور تحت حمایت 699 هزار نفر از حامیان عزیز قرار دارند که با اجرای برنامه‌های در دست اجرا، تعداد حامیان تا پایان سال افزایش خواهد داشت.

بختیاری در پایان از فعالیت حدود سه هزار مرکز نیکوکاری در سطح کشور خبر داد و گفت: این مراکز با هدف مردمی شدن فعالیت‌ها و به صورت محله‌محور و مسجد محور، کمک‌های مردم هر محله را بدون دخالت کمیته امداد به نیازمندان همان منطقه ارائه می‌دهند. همچنین مراکز نیکوکاری تخصصی در اصناف مختلف تشکیل شده و مراکز نیکوکاری کارآفرینی در کشور در حال توسعه است.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۲,۷۵۰
(یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸) ۱۱:۱۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید