جزییات خبر

چهارشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۴
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۷۱۵۵۸
گزارشگر : ۹۱

اشتغال‌زایی 44 مددجو کمیته امداد از طریق شرکت تعاونی

(چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸) ۱۱:۲۴

شرکت تعاونی صنایع دستی زیباآرای بلوچستان که با هدف آموزش و کمک به ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار فعالیت می‌کند زمینه ایجاد اشتغال 44 مددجو تحت حمایت کمیته امداد شهرستان میرجاوه را فراهم کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، پری ریگی مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع دستی زیباآرای بلوچستان و یکی از کارآفرینان موفق در قالب طرح راهبری شغلی کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان است که با هدف آموزش و کمک به ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار فعالیت می کند.

علت شروع این فعالیت، اشتغال‌زایی زنان مناطق روستایی، بی سرپرست و زنان نخبه که در مهارت خاصی تبحر دارند، بوده و از این طریق جهت توانمندشدن آنها، اعضای خانواده و دیگر زنان مناطق روستایی استفاده می‌کنند.

ابتدای فعالیت با استفاده سرمایه اندک خود مواداولیه را خریداری کرده و در اختیار افراد قرار داده البته در آن سال‌ها فقط چند نفر سوزن دوز همکاری می‌کردند و محصولات تولیدی به صورت اندک به فروش می‌رسید اما بعدها با دریافت وام بانکی از طریق کمیته امداد امام (ره) به صورت اشتغال خانگی با مشارکت زنان سرپرست خانوار دیگر بازار کار رونق و توسعه یافت.

جهت ادامه فعالیت شرکت تعاونی  زیبا آرای بلوچستان را راه اندازی کرد  البته بیشتر زنان این مناطق در منزل ایجاد درآمد می کنند به طوری که در محیط منزل پس از تولید محصولات برای فروش به این شرکت تعاونی ارسال می‌کنند.

این کارآفرین موفق استان سیستان و بلوچستان با اشاره به نحوه شروع این فعالیت خاص گفت: برای ایجاد کسب و کار سرمایه آنچنانی نداشتم به نحوی که با مبلغ 500 هزار تومان شروع  به فعالیت کردیم و خداراشکر  توانستیم با فروش محصولات تولیدی، دستمزد افراد مشغول به کار را پرداخت کنیم و در نهایت مبلغی که از سود حاصل از محصولات تولیدی باقی ماند را وسایل اولیه خریداری و ادامه کار را با حمایت کمیته امداد دنبال کردیم.

وی افزود: هدف‌ام اشتغالزایی زنان کم درآمد و بی سرپرست بود چون خودم در زندگی‌ام برای مایحتاج زندگ و فرزندان‌ام با مشکلات زیادی دست و‌پنجه نرم کردم تا بتوانم فرزندان موفق تحویل جامعه بدهم.

ریگی یادآور شد: به همین منظور تمام تلاش خود را در زمینه طراحی انواع لباس کرده تا محتاج ارگان خاصی یا فردی نباشیم و علاقمند بوده همه زنان روستایی که قابلیت و توانایی کار کردن دارند بتوانند با هنر دستان خودشان مشکلات‌شان را مرتفع کنند.

این کارآفرین موفق استان سیستان و بلوچستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در شغلتان موفق بوده‎‌اید، یادآور شد: در شغل‌ام به لطف خداوند و بانوان سرپرست خانواده تا حدودی موفق بوده ام،و این کارام بر دیگر هنرمندان صنایع دستی الحمدالله تاثیر گذار بوده است.

 وی ادامه داد: درآمد حاصل از کارم اگر محصولات ما به صورت سفارشی باشد بسیار خوب است اما متاسفانه بازار ثابت برای عرضه محصولات نداریم و فقط در نمایشگاه ها میتوانیم تعدادی را به فروش برسانیم به طوری که امسال با کمک کمیته امداد امام (ره) محصولات به فروش رسید و توانستیم دستمزد بانوان شاغل در این شرکت تعاونی را به صورت کامل پرداخت کنیم.

ریگی افزود: برای انجام این فعالیت تنها مشکلی که داریم ،بازار فروش محصولات است ،الان کلی جلیغه و سارافون و انواع زیورآلات سوزن دوزی سفارش دادیم اما خرید تضمینی نیست.

انتهای پیام


تعداد بازدید : ۸۹۲
(چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸) ۱۱:۲۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید