دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۲
سرویس : تهران
کد خبر : ۱۶۲۲۳۳
گزارشگر : ۹۹
گزارش

زنان صبوری که امید را باسرانگشتان عشق، به آینده گره می‌زنند

(شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷) ۱۴:۲۲

جشن رمضان روایتگر قصه زنان صبور سرزمینم از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب است که با پشتکار، جدیت و تلاش خستگی ناپذیر امید را باسرانگشتان عشق، به آینده گره می‌زنند.

نگاهشان که می‌کنی می‌توانی ردپای عشق، امید، اعتماد به نفس و خودباوری را در عمق چشمان تک تکشان نظاره گر باشی، نگاهشان که می‌کنی به رویت لبخند می‌زنند و رد نگاهشان را که بگیری به دور دست‌ها می‌رسی؛ صحبت‌هایشان را که می‌شنوی همه آن‌ها یک درد مشترک داشته‌اند، فقر و نداری که حالا از دست آن‌ها رهایی یافته‌اند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد،همزمان با برگزاری جشن رمضان در بوستان گفتگو، بازارچه محصولات خودکفایی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان‌های سراسر کشور با 110 غرفه پذیرای مردم تهران است که تا پایان ماه مبارک رمضان این بازارچه برای بازدید عموم دایراست، در شبی از شب های این جشن پای صحبت‌های زنانی نشستم که با تلاش و همتشان فقر و نداری را به زانو درآورده‌اند و هم اکنون به عنوان زنان خودکفا و کارآفرین در این جشن حضور دارند.

نازبانویی از سیستان

با آن لباس زیبایی خطه سیستان و بلوچستان عقب تر از دو دختر جوانش بر روی صندلی نشسته است، سبزی چشمانش بهار را برایم تداعی می‌کند، لبخند می‌زند و مرا به داخل غرفه دعوت می‌کند، آرام است و این آرامش را به راحتی به اطرافیانش انتقال می‌دهد، خودش را نازبانو کلکلی معرفی می‌کند که در روستای قاسم آباد بمپور از توابع شهرستان ایرانشهر متولد شده و در آنجا ازدواج کرده وبا شوهر وفرزندانش زندگی می‌کند.

او می‌گوید: شوهرش در یک حادثه زمین گیر و خانه نشین شد و اداره کردن ادامه زندگی با 8 فرزند برعهده او گذاشته شد که به لطف خداوند، تلاش و پشتکار خودش امکان پذیر شده و علاوه بر اداره زندگی خود و فرزندانش 150 نفر زن بی سرپرست را در ایرانشهر مشغول به کار کرده است.

نازبانو ادامه می‌دهد: سه سال می‌شود که تحت حمایت کمیته امداد سیستان و بلوچستان است و با گرفتن 8 میلیون تومان وام خودکفایی موفق شده علاوه بر اداره زندگی خودش، به عنوان مربی سوزن دوزی در ایرانشهر و روستای قاسم آباد به زنان سرپرست خانوار سوزن دوزی آموزش بدهد.

این بانوی پر تلاش و موفق با بیان اینکه از کاری که می‌کند بسیار راضی و خرسند است، اضافه می‌کند: خودم نخ و سوزن را برای شاگردانم تهیه سپس کارهای آن‌ها را خریداری و به سایر استان‌های کشور ارسال می‌کنم.

از او درباره همسرش می‌پرسم؛ با بغض و اشک، جواب می‌دهد: همسرم با وجود زمین گیربودن دست از تلاش برنداشته است و در خانه حصیر بافی می‌کند.

نازبانوی دیار سیستان در پایان گفتگو از خدمات و اقدامات کمیته امداد برای ریشه کن کردن فقر و خودکفایی زنان سرپرست خانوار تشکر و با اشک و لبخندش ما را بدرقه می‌کند.

با کمک کمیته امداد به زندگی لبخند دوباره زدم

همراه با دختر 12 ساله‌اش در غرفه شال و روسری نشسته است، تمایلی به معرفی خودش ندارد و من هم اصرار نمی‌کنم، او که مادر دو فرزند و ساکن تهران است، می‌گوید: 5 سال است به خاطر بدرفتاری و بداخلاقی همسرش از وی جدا شده وچون در زندگی با شوهرش در رفاه کامل بوده است به کار کردن فکر نمی‌کرده، اما بعد از جدایی و برگشت به خانه مادر و 5 ماه بیکاری با کمیته امداد آشنا می‌شود.

این بانوی با اراده ادامه می‌دهد: وقتی تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفتم با دریافت وام 30 میلیون تومانی اقدام به اجازه مغازه و فروش شال و روسری کردم و بعد از مدتی کارم را گسترش و در مکان بهتری آن را ادامه دادم.

او به حضورش در جشن رمضان اشاره و ضمن ابراز خرسندی از این حضور، می‌گوید: به لطف خدا استقبال مردم در شب‌های گذشته چشمگیر بوده و فروش خوبی داشته است.

این بانوی سرپرست خانوار در پایان تقاضا دارد و تاکید می‌کند: تشکر و قدردانی او به گوش مسئولان کمیته امداد رسانده شود چرا که باعث شدند به زندگی لبخندی دوباره بزند و دستانش پیش کسی دراز نشود.

روزهای روشن جای شب‌های تار را گرفتند

 استقبال بازدیدکنندگان از غرفه محصولات یکی ازبانوان حاضر در بازارچه مرا نیز به سمت آن کشاند؛ انواع ترشی، لواشک، شیره و خشکباری چون انجیر محصولاتی است که مشتریان خاص خود را دارد، در همان شلوغی با بانویی گفتگو می‌کنم که ساکن تهران است و 11 سال با وجود مشکلات زیاد و با داشتن دو پسر دوقلو، جدایی همسر و دستان خالی توانسته تمام موانع و مشکلات را پشت سر بگذارد تا روزهای روشن امروز جای شب‌های تار گذشته‌اش را بگیرد.

او هم تمایلی به معرفی خود ندارد، سعی می‌کند از سرازیر شدن اشک‌های حلقه زده در چشمانش جلوگیری کند، نفس عمیقی می‌کشد و می‌گوید: 11 سال پیش به دلیل اعتیاد همسرم از او جدا شدم که از آن زمان مسئولیت دو پسر و زندگی‌ام بر دوش خودم افتاد، از نظر مالی و اقتصادی شرایط بسیار سخت و بدی داشتیم تا اینکه با کمیته امداد آشنا شدم و تحت حمایت آن قرار گرفتم.

این مادر پرتلاش و دلسوز ادامه می‌دهد: با دریافت 10 میلیون تومان تسهیلات اشتغالزایی یک کار کوچک در زمینه حسابداری شروع کردم اما بعد از مدتی این کار با شکست مواجه شد و جز بدهکاری نتیجه ای برایم نداشت و بعد از آن دست به هر کاری زدم از جمله دستفروشی در کنار خیابان، آشپزی کردن و هر کاری که بتوانم نان حلالی را برای فرزندانم به خانه ببرم.

او با بیان اینکه همراه دو فرزندم درس خواندم تا بتوانم دیپلم خود را بگیرم، اضافه می‌کند: به دلیل علاقه زیاد به آشپزی به فکر درست کردن ترشی افتادم و با 200 هزار تومان این کار را شروع کردم که از آن روز تاکنون سه سال می‌گذرد.

این بانوی کارآفرین به دو نفر از کسانی که به او در فروش محصولاتش کمک می‌کنند اشاره و ادامه می‌دهد: خاله و مادرم به من در درست کردن ترشی و تهیه محصولات کمک می‌کنند و من نیز از طریق فروش محصولات به آن‌ها کمک می‌کنم که علاوه بر مادر و دو فرزندم، برادرم و همسرش که هر دو بیمار هستند با ما زندگی می‌کنند و تحت تکفل من هستند.

او از روزهای نه چندان دوری می‌گوید که حتی پول تهیه یک عدد نان خالی را نداشته اما دستش را پیش کسی دراز نکرده و نگذاشته فرزندانش کمبودها را حس کنند.

این مادر سخت کوش و پر تلاش، از پسرانش به دلیل درک موقعیت‌های سختی که پشت سر گذاشته‌اند راضی است و آن‌ها را صبور، قانع و کم توقع توصیف می‌کند و خداوند را به خاطر داشتن این دو پسر که امسال در کنکور شرکت می‌کنند، شاکر است.

بانوی با اراده حاضر در جشن رمضان در پایان ضمن تشکر از مسئولان کمیته امداد که نمی‌گذارند فقر و نداری زنان سرپرست خانوار را از پای درآورد، از فروش در شب‌های گذشته ابراز رضایت می‌کند و آرزو می‌کند شب‌های آینده نیز استقبال مردم چشمگیر باشد.

مادری از دیار نخل و دریا

لباس محلی بر تن دارد و توجه بازدیدکنندگان را به غرفه گلیم، گبه و فرش جلب می‌کند، با همان لهجه دلنشین دیار خودش و با روی باز به گفتگو می‌نشیند.

زهرا عباسی، اهل اهرم از تنگستان استان بوشهر،33 ساله و حاضر در جشن رمضان است که دختر 10 ساله و پسر 7 ساله‌اش نیز با او همراه هستند، دخترش حنا را با طرح‌های زیبایی که دارد بر دستان بازدیدکنندگان نقاشی می‌کند.

خانم عباسی با حوصله و متانت به سوال هایم پاسخ می‌دهد، او می‌گوید: به دلیل اعتیاد شدید شوهرم 7 سال است که خودم برای دو فرزندم هم پدرم هستم و هم مادر و با تلاش و کوشش توانسته‌ام علاوه بر زندگی خودم برای 7 نفر دیگر اشتغالزایی کنم.

او ادامه می‌دهد: یک وام 5 میلیون تومانی اشتغال زایی از کمیته امداد اهرم دریافت کردم که با همین مبلغ بافت فرش را شروع و هم اکنون معازه فرش فروشی باز کرده‌ام که سه نفر در آن مشغول به کار هستند و با مقداری از آن پول در منزل اقدام به پخت نان کرده‌ایم که 4 نفر نیز از طریق پخت نان موفق به کسب درآمد شده‌اند.

این مادر جوان و سخت کوش به روزهای اشاره می‌کند که نه درآمدی داشته‌اند و نه امیدی برای ادامه زندگی و می‌گوید: اما کمیته امداد همچون چراغی بر راه تاریک زندگی‌ام نور شد و مرا به ادامه زندگی امیدوار کرد تا جایی که نه تنها برای خودم بلکه برای هفت نفر دیگر نیز اشتغال زایی انجام شد.

خانم عباسی به دیگر خدماتی که کمیته امداد اُهرم به او و خانواده‌اش ارائه کرده است اشاره و ادامه می‌دهد: کمیته امدادعلاوه بر پرداخت تسهیلات اشتغال زایی، یک واحد مسکونی برای من و دو فرزندم خریداری کرده است که از همین جا از مسئولان این نهاد در اَهرم به ویژه رئیس آن آقای یاحسینی تشکر می‌کنم.

او در پایان از کمیته امداد به عنوان حامی واقعی یتیمان نام می‌برد و می‌گوید: خداوند از همه مسئولان این نهاد که به فقرا و محرومان رسیدگی می‌کنند، راضی باشد و به آن‌ها عوض خیر بدهد.

و قصه زنان صبور سرزمینم از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب که با پشتکار، جدیت و تلاش خستگی ناپذیر امید را باسرانگشتان عشق، به آینده گره می‌زنند، ادامه دارد...

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۸,۳۲۲
(شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷) ۱۴:۲۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید